top-aktualnosci

Nie od dziś wiadomo, że udział w motorsporcie jest najlepszym poligonem doświadczalnym dla firm motoryzacyjnych. Nie inaczej jest z firmą BILSTEIN, której zestawy amortyzatorów poddawane są morderczym próbom na torach wyścigowych całego świata.

 

Amortyzatorom w samochodzie przypisano wiele funkcji, ale wszystkie można sprowadzić do jednej - zapewnienia optymalnego docisku kół do nawierzchni drogi. To na tym aspekcie koncentrują się wszystkie wysiłki inżynierów. Wyniki ich pracy weryfikowane są przez liczne testy laboratoryjne i drogowe przeprowadzane zarówno na przyfabrycznych torach, jak i w ruchu publicznym. Niemniej najbardziej miarodajnym poligonem doświadczalnym pozostają tory wyścigowe, na których co chwila dochodzi do ekstremalnie różnych warunków - od błyskawicznych przyspieszeń, poprzez przeciążenia przy pokonywaniu zakrętów, na częstych i gwałtownych hamowaniach kończąc. To najlepiej weryfikuje przyjęte w zestawach amortyzatorów rozwiązania, które w odpowiedniej formie trafiają do produkcji seryjnej.

 

Dlatego też od wielu lat firma BILSTEIN angażuje się w sporty motorowe. W rozpoczętym niedawno sezonie wyścigowym trudno wymienić wszystkie aktywności, które zaplanowane zostały w różnych częściach świata. Z europejskich warto śledzić poczynania niemieckiego teamu Black Falcon, który kilkoma modelami Porsche startuje m.in. w serii VLN Endurance i Porsche Sport Cup. Jednak największą jego atrakcją są dwa modele Mercedesa - SLS AMG GT3 i AMG GT3. Oba zobaczyć można m.in. w serii wyścigów GT.

 

Nie mniejszą uwagę kibiców przyciąga angielski team Aston Martin Racing, wykorzystujący trzy modele Vantage - GTE, GT3 i GT4. Wśród kierowców obecny jest Mathias, syn 3-krotnego mistrza świata Formuły 1, Nikki Laudy. W tym roku zespół AMR koncentruje się na rywalizacji we wspomnianym już Endurance Championship.

 

Nowym wyzwaniem dla inżynierów BILSTEIN jest SEAT Leon, który bierze udział w cyklu Eurocup oraz TCR (wydzielonych przed dwoma laty z wyścigowych mistrzostw świata samochodów turystycznych - WTCC).

 

Bieżące informacje dotyczące zaangażowania firmy BILSTEIN w motorsport znaleźć można na polskim profilu na Facebooku oraz oficjalnej stronie www.bilstein-amortyzatory.pl.

 

Newsletter 4 Black Falcon foto Mercedes

 

4770 ND WEC2016 Silverstone

 

2016 04 22 eurocup1